10 dôvodov prečo navštíviť Severný Spiš - Pieniny

Početné minerálne pramene, peniaci sa Dunajec, legendami opradené hrady, unikátne krátery, najväčší drevený obraz aj najstarší liehovar. Nechajte sa zlákať do regiónu Severného Spiša - Pienin, ktorý je najzdravším regiónom Slovenska.

Zdroj: Cestovanie.sk

Keď sa povie Spiš, človek si väčšinou predstaví náš najväčší hrad, Spišský hrad, alebo spišské párky.


V článku sa však zameriavame na oblasť severu Spiša, ktorý je známy predovšetkým vďaka Pieninám, splavovaniu Dunajca a minerálnym prameňom.


Nechajte sa zlákať do najzdravšieho regiónu Slovenska.

Zdroj: Pali Urbi

1. Pieninský národný park PIENAP

Hoci svojou neveľkou rozlohou patrí k najmenším národným parkom (3749 ha), ide zároveň o druhý najstarší národný park na Slovensku.


Spolu s poľským Pienińskim Parkom Narodowym sa stal súčasťou prvého medzinárodného parku v Európe.


Sídlom PIENAP-u je obec Spišská Stará Ves, kde sa nachádza aj infocentrum a expozícia, kde sú vystavené hlavné pieninské biotopy ako pôvodný pieninský les, lúky Pienin a Spišskej Magury, rieka Dunajec či jaskyňa Aksamitku.


Národný park je bohatý na jedinečné druhy rastlín, medzi ktorými je veľa endemitov, napríklad púpava pieninská, arábka chochlíkatá či rebrica horská sibírska. Súčasťou druhovo pestrej fauny je 766 druhov motýľov, 99 druhov mäkkýšov a vyše 200 druhov stavovcov. Ak budete mať šťastie, na bralách a lesných chodníkoch môžete zazrieť rysa ostrovida a vo vodách Dunajca vidieť loviť vydru riečnu či stavať hrádzu bobra euroázijského.


K najobľúbenejším turistickým výstupom sa považuje výstup na dominantu Pienin, skalné veže Troch korún, ktoré ležia na poľskej strane parku. Ďalším obľúbeným miestom je komplex vápencových skál Haligovské skaly s početnými jaskyňami a skalnými dutinami, ktoré sú domovom mnohých druhov netopierov.


2. Plavba na pltiach a pôvod názvu Pienin

K najväčším atrakciám Pienin patrí plavba na tradičných goralských drevených pltiach po Dunajci.


Pod dohľadom skúsených pltníkov sa tu od jari do jesene každoročne preplavia tisíce návštevníkov.


Plavba z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka trvá necelé dve hodiny pri prekonaní výškového rozdielu 40 metrov cez 9 kilometrov úzku a kľukatú tiesňavu. Cestou vás pltníci oboznámia s tými najzaujímavejšími skalnými útvarmi, pridajú veselú príhodu zo splavovania či miestnu legendu.