Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko

Chcete vyraziť s rodinou na krátky výlet či predĺžený víkend? Slovensko je malá krajina, ale plná zaujímavých miest.

Mnohé z nich sú vhodné aj pre najmenších návštevníkov. Preto neváhajte využiť letné počasie, zbaliť ruksak a vybrať sa za poznávaním.

Foto: shutterstock

Orava

Ktokoľvek strávi pár dní na Orave, povie vám, že tento kraj má svoje čaro. Možno aj vďaka tomu, že Orava v sebe spája všetko, čo rodina s deťmi ocení - od kúpania, cez prírodu, turistiku až po folklór.

Múzeum oravskej dediny Celoročne otvorený skanzen vás príjemne prekvapí zachovalými pamiatkami, napríklad aj vodným mlynom, a vďaka celoročnému programu môžete spoznávať, ako vyzeral život oravských obyvateľov v minulosti.

Plavba po Oravskej priehrade Ak máte doma malých dobrodruhov, bude sa vám takýto výlet páčiť. 30 - minútová plavba po priehrade je spojená s návštevou Slanického ostrova, ktorý má smutnú, ale zaujímavú históriu. Na ostrove nájdete kostol s umeleckou expozíciou a niekoľko zachovalých pamiatok.

Oravská lesná železnica Tip na výlet pre ocina a synov, ale vlastne pre každého, kto si rás pripomenie atmosféru detstva. Do historického vláčika nastúpite v Oravskej lesnej, odkiaľ sa preveziete do údolia Tanečník. Súčasťou výletu je aj historická expozícia, ktorá návštevníkom predstaví dejiny železnice.

Chocholow Ak sa chcete okúpať, na Orave nájdete viacero aquaparkov vhodných aj pre malých návštevníkov. Napríklad vodný Thermal Park Oravice sa nachádza uprostred krásnej prírody a okrem liečivej vody si užijete aj výhľad na panorámu hôr. Za výlet však určite stojí aj aquapark v Chocholowe kúsok za poľskými hranicami. Zaplatíte takmer o polovicu menej na Slovensku, no nebudete odtiaľ chcieť odísť. V aquaparku mysleli aj na návštevníkov do jedného roka, ktorí tu nájdu svoj vodný kútik a pre väčšie deti je k dispozícii detská sauna.

Liptov

Návšteva Liptova, to už dávno nie je len Liptovská Mara a Tatralandia. Okrem výletov do prírody zažijete aj kopu interaktívnych atrakcií a nápadov.

Foto: Marcela Beňová

Park Mini Slovensko

V Liptovskom Jáne nájdete jeden z najkrajších parkov na Slovensku. Zdobí ho 18 zmenšenín slovenských hradov, zámkov a kultúrnych pamiatok.

Jeho súčasťou sú aj premávajúce vláčiky, od ktorých nebudete vedieť odtrhnúť oči. No a odfotiť sa pri maličkom Bojnickom zámku, to je snáď už povinnosť.

Motýlia záhrada

Interaktívna výstava blízko Tatralandie si od minulého roka získala veľa. Motýlia záhrada je expozícia vhodná skôr pre väčšie deti. Motýle môžete nielen pozorovať, ale sa ich aj dotknúť.

Aj keď z návštevy sa budú najviac tešiť mamy a dcéry, hneď vedľa sa nachádza výstava lega, kde ich zatiaľ môžu počkať ocinovia a bratia.

Galéria ILUSIA

Ak sa vám páčila Tricklandia vo Vysokých Tatrách, ILUSIU určite neobíďte. Ocenia ju aj teenageri, ktorých je na výlete celkom ťažké zabaviť. Kto rád pózuje pred fotoaparátom, odnesie si domov peknú pamiatku.

Habakuky

Na Donovaloch nájdete veľa atrakcií pre rodinu. Tou najkrajšou sú určite Habakuky inšpirované rozprávkami Pavla Dobšinského.

Okrem divadelných predstavení na známe motívy si tu deti užijú zdobenie medovníkov, hrad, rozprávkové domčeky a ukážky ľudových remesiel. No a dospelí, ktorí na Dobšinského rozprávkach vyrás