18 menej známych miest Slovenska, ktoré sú plné zaujímavostí a unikátov

Updated: Apr 22, 2021

Vedeli ste o tom, že v Skalici sa nachádza najstaršia tlačiareň na Slovensku, v Pezinku jeden z najväčších potočných mlynov v Európe a v Sobranciach unikátne múzeum gitár? Prinášame vám výber menej navštevovaných miest Slovenska, ktoré sa oplatí poznať.

Foto: Idem.sk

Zrejme každý milovník objavovania krás Slovenska pozná významné pamiatky ako Bratislavský hrad alebo Dóm svätej Alžbety v Košiciach. Na Slovensku je ale dokopy 140 miest, najmenším sú Dudince s niečo vyše 1400 obyvateľmi.


V každom regióne Slovenska sa nachádzajú krásne mestá s unikátnymi pamiatkami, ktoré sú však turisticky prehliadané. Prinášame vám prehľad menej známych slovenských miest, ktoré sa oplatí navštíviť.


Holíč


Mesto Holíč leží na Záhorí tesne vedľa hranice s Českom. Na to, aké je malé, je mimoriadne bohaté na zaujímavé pamiatky. Dominantou je neskorobarokový zámok, ktorý bol kedysi obľúbeným letným sídlom cisárovnej Márie Terézie. Hneď vedľa zámku sa nachádza významný archeologický objav – holíčske megality.


Ide o pravekú pohanskú svätyňu, ktorej vek sa odhaduje najmenej na 5500 rokov. Ďalšou známou pamiatkou Holíča je veterný mlyn, ktorý sa dostal na poštovú známku. V Holíči sa však nachádza aj množstvo ďalších zaujímavých sakrálnych stavieb.


Zámok v Holíči bol obľúbeným letným sídlom Márie Terézie.

Skalica


Výlet do Holíča môžete prepojiť aj s návštevou susedného mesta Skalica. Skalica mala v časoch Uhorska výsady kráľovského mesta a historický význam tu cítiť na každom kroku. Skalica je plná sakrálnych pamiatok, z ktorých najznámejšími sú románska Rotunda svätého Michala a Kostol svätého Michala.


Významnou technickou pamiatkou je najstaršia tlačiareň na Slovensku, ktorú v Skalici založila rehoľa Jezuitov pred vyše 350 rokmi. Odvtedy sa v meste kontinuálne tlačí, históriu tlačiarenstva vám priblíži stála expozícia Záhorského múzea aj novootvorená expozícia kníhtlače na Škarniclovej ulici.


Kostol svätého Michala je jednou z mnohých sakrálnych pamiatok Skalice.

Svätý Jur


Svätý Jur je malebným vinohradníckym mestečkom v Bratislavskom kraji. V meste sa nachádza niekoľko náboženských pamiatok, najznámejšou je gotický Kostol svätého Juraja s drevenou zvonicou a schodiskom. Vo Svätom Jure však nájdete napríklad aj pozostatky protitureckéh