top of page

Potulky po Slovensku so psom - Stanovanie so psom? Prečo nie.

Bella do našej rodiny prišla pred 7,5 rokmi. Stala sa riadnym členom našej rodiny, trávime s ňou každý voľný deň, plánujeme s ňou všetky dovolenky,... Áno, chodí s nami na každú jednu dovolenku či už v zime alebo v lete. No a tento rok sme si položili otázku, a čo stanovačka s Bellou? To tu ešte nebolo, predtým sme stanovali každý rok, ale odkedy máme Bellu tak sme stanovanie odložili na vedľajšiu koľaj. A prečo? Mali sme rešpekt, ako to prežije v stane, ako sa bude chovať, keď príde búrka a veľa ďalších otázok.


No a tento rok prišiel ten správny čas, kedy sme zobrali našu Bellu na jej prvú stanovačku. A ako to dopadlo?


Viete, stanovanie má svoje obrovské čaro, či už vyrazíte do prírody na niekoľkodňový prechod po horách alebo si užijete pár dní pri vode v kempe, je to naozaj skvelý spôsob ako načerpať energiu a vyčistiť si hlavu.


V jeden pekný deň sme si pobalili všetky veci, nalodili sme ich do auta a vyštartovali sme na prvé dobrodružné stanovanie s našim psom. Najprv len tak skušobne na jednu noc, ako to všetci zvládneme.


Vybrali sme si náš známy a obľúbený Green camping Slnečné skaly pri Rajeckých Tepliciach, ideálne miesto pre pobyt so psom a pre každého, kto hľadá pokoj, oddych a relax v nádhernom prostredí chránenej prírodnej rezervácie.


Našli sme si vhodné miesto, kde sme si rozložili stan, medzitým Bella pobehovala okolo nás a stanu a sledovala čo sa to vlastne deje. A potom zbadala, že blízko je rieka Rajčianka a už sme ju nemohli udržať, preletela pomedzi všetky stany a bolo počuť len čľupnutie a ...... smiech prichádzajúci zo stanu v blízkosti rieky. Pozrite sa na toho psa, ako si to užíva, ako sa raduje a my sme už nemohli nič robiť len byť pri vode, aby sa náš pes dostatočne vyblbol.

Keď už ju to omrzelo, vybrali sme sa na prieskum po celom kempe s rozlohou 3,5ha s neskutočne krásnou prírodnou scenériou a okolitými skalnými výčnelkami. Prešli sme sa po náučnom chodníku Rajecké Teplice – Porúbka, ktorého trasa vedie cez les a má cca 6 kilometrov a jeho prevýšenie je 300 metrov.


Slnečné skaly sa rozkladajú v Súľovských vrchoch medzi obcami Poluvsie a Porúbka, medzi nimi sa nachádza kemp Slnečné skaly, v ktorého okolí sa nachádzajú tenké a dlhé ostré skaly, ktoré pripomínajú ihly alebo dračie zuby. Z náučného chodníka sa naskytá viacero krásnych výhľadov na okolitú prírodu a kde tu po ceste objavíte aj nejakú tú malú jaskyňu. Na trase náučného chodníka sa nachádza 16 panelov s popismi okolitej fauny a flóry.

Keď sme si prešli tento krásny a nenáročný turistický chodník, nachystali sme si drevo na večernú opekačku, bez ktorej by sme si stanovanie ani nevedeli predstaviť. Bol príjemný večer, na oblohe kopec hviezd a naša Bella unavená z celého dňa zaspala pri ohni.


Noc sme prežili bez komplikácií a následne sme si ešte užívali ďalší deň plný objavovania okolia, ktoré naozaj ponúka veľmi veľa možností či už na turistiku, lezenie po skalách alebo cyklistiku.

A čo na záver, stanovenie so psom je super zážitok a vrelo ho odporúčam každému, kto má rád prírodu, pokoj a priznám sa, absolvovali sme ešte jednu stanovačku v auguste, ale tentokrát pri Oravskej priehrade, aby sme si užili aj kúpanie, ale o tom až niekedy nabudúce...

Comments


zoohit
4home
bottom of page