7 menej známych miest v okolí Zvolena, ktoré sa oplatí vidieť

Nenapádne atrakcie hodné povšimnutia, o ktorých vedia väčšinou iba rodáci.


Autor foto: Grand Viglas


V okolí Zvolena je čo pozerať. Priamo nad mestom sa čnie Pustý hrad, jeden z najväčších stredovekých hradov v Európe alebo “novší” Zvolenský zámok, postavený Ľudovítom I. podľa vzoru talianských mestkých hradov.


Pár kilometrov od mesta milovníkom prírody učaruje Badínsky prales. Priaznovcom kultúry, histórie a pamiatok zase učaruje Vígľašský zámok (na titulke), či pamiatky zapísané na zozname UNESCO – drevený artikulárny kostol v Hronseku (jediný svojho druhu na Horehroní) alebo romantická Banská Štiavnica.


No ak máte chuť zísť z najfrekventovanejších turistických trás a pozrieť si atrakcie, ktoré poznajú väčšinou len rodáci, máme pre vás niekoľko odporúčaní na nenápadné miesta hodné povšimnutia:

Panónsky háj Gavurky

Pod pojmom pasienok si dnes väčšina ľudí predstaví šíru trávnatú lúku bez stromov a krov. V dávnych dobách však existovali i pasienky, ktoré mali formu riedkych, najmä dubových hájov. Na Slovensku sa z týchto pasienkových (tzv. panónskych) hájov zachovalo len veľmi, veľmi málo. Najväčší z nich sa rozkladá medzi obcami Dobrá Niva a Sása v okres Zvolen. Jeho meno je Gavurky.


Toto čarovné miesto, plné prastarých 200 až 400-ročných košatých dubov, je ideálnou výletnou destináciou pre všetkých, ktorí milujú pokoj a lesné ticho narúšané iba vtáčím štebotom. Majestátne koruny stromov stáročiami sformované do najrôznejších tvarov podnecujú predstavivosť a nabádajú k zvečneniu početných pôsobivých scenérií.


Háj Gavurky je domovom mnohých vzácnych druhov vtáctva, hmyzu a iných živočíchov, vďaka čomu ho navštevujú nielen turisti, ale aj domáci a zahraniční prírodovedci. Lokalita je zapísaná v zozname chránených území európskeho významu.

Mäsiarsky bok

Medzi Krupinou a obcou Babiná sa na ploche viac ako 120 hektárov rozkladá národná prírodná rezervácia Mäsiarsky bok. Rezervácia predstavuje prekrásne spojenie starého a takmer nedotknutého lesa so zaujímavými skalnými bralami, rozsiahlymi kamennými moriami (tzv. sypané bralá) a zurčiacou bystrinou Krupinica. Lokalita je prístupná po značkovanom turistickom chodníku z mesta Krupina alebo zo železničnej stanice Babiná.

Turovský vodopád

Krásny, 15 metrov vysoký vodopád vytvorený na bezmennom prítoku potoka Turová, sa zvykne nazývať rôznymi menami. Možno ho nájsť pod o