7 prírodných divov Slovenska: Niektoré z nich sú svetové unikáty

Sú to menej známe miesta, ktoré ak ste ešte nevideli, rozhodne si ich toto leto pozrite. Stoja za to.

Foto: TV Markíza

Slovensko patrí medzi jednu z najkomplikovanejších krajín, aspoň pokiaľ ide o geológiu. Veď na našom území boli okrem prvohôr všetky vývojové štádia Zeme.


A tak je naša príroda bohatá na mnohé geologické i prírodné zaujímavosti, o ktorých ste možno ani nevedeli. Vybrali sme pre vás sedem z nich, ktoré nie sú až tak známe, no určite stojí za to vidieť ich.


Mičinské travertínové jazierka

Národná prírodná pamiatka sa nachádza medzi obcami Mičiná a Čerín, asi 11 km od Banskej Bystrice. Miestni ich poznajú hlavne pre to, že si vodu z hlavného minerálneho prameňa chodia čapovať do fliaš.

Foto: Zuzana Gálisová

Travertíny vlastne tvoria lúku, ktorá je posiata maličkými sopúchmi (otvormi). A stále sa tvoria nové. Dôvodom je, že sa tu usadzuje travertín z odtokov. Vyviera z nich voda, ktorá je veľmi studená. Hladina v kráteri je často pokrytá riasami.


Kamenné gule v Megoňkách

Svetový unikát nájdete v mestskej časti Čadce - Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablunkova na Kysuciach. Na svetlo sveta sa „vykotúľali" v 80. rokoch 20. storočia po odstrele horniny v kameňolome, informuje stránka regionkysuce.sk. Majú priemer od 10 do 260 centimetrov.

Foto: regionkysuce.sk

V roku 2003 nálezisko vyhlásili za prírodnú pamiatku. Doteraz nikto nepodal jednoznačné vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Geológovia sa zhodujú iba v názore, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Pravdepodobne vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním sa na jadro pohybmi vody na morskom dne.


Jaskyňa Zlá diera

Ak máte radi jaskyne, odporúčame vám pozrieť sa do jednej z menej známych na Slovensku. Nachádza sa v obci Lipovce pri Prešove. Miestni ju poznajú aj pod názvom Zla džura. Návštevníci prejdú celú trasu za asi 40 minút.