Pralesy nájdete aj na Slovensku. 8 lokalít, v ktorých stále vládne divočina a nedotknutá príroda.


Foto: TASR

Na Slovensku možno nájsť celkom 123 rôznych pralesov.


Príroda okolo nás dnes už nevyzerá tak, ako kedysi. Ak sa vyberieme na miesta, kde sme do lesa chodili ako deti, často zisťujeme, že namiesto stromov ostali len rúbaniská. Napriek tomu na Slovensku stále možno nájsť prirodzene a voľne rastúce lesy, v ktorých má dodnes hlavné slovo príroda. Pralesov u nás nájdete viac, ako si možno myslíte.


Keď sa povie prales, väčšina ľudí si predstaví divokú prírodu v okolí rieky Amazonka v hlbinách Brazílie s miestami, ktoré dodnes človek možno ani nenavštívil. To je však veľmi špecifický pohľad na to, čo vlastne prales predstavuje. Prales je lesné spoločenstvo, ekologicky ustálený ekosystém, uchránený pred takými vplyvmi človeka, ktoré by zmenili zákonitosti miestnych procesov. V 21. storočí v ňom nemožno počítať bez človeka. V pralesoch však stále vládne príroda.


Na Slovensku možno nájsť celkom 123 lokalít pralesov. Všetky ich nájdete na stránke pralesy.sk občianskeho združenia Prales, ktorého cieľom je prispievať k ich zachovaniu a ochrane. Pri ich návšteve nezabúdajte, že mnohé z týchto lokalít sú chránené 5. najprísnejším stupňom ochrany, kde je pohyb mimo vyznačených chodníkov zakázaný.


Badínsky prales

Badínsky prales je azda najznámejším pralesom na Slovensku. Nachádza sa neďaleko Banskej Bystrice, pri obci Badín a navštíviť ho v konečnom dôsledku ani nemožno. Srdce pralesu je totiž chránené najprísnejším piatym stupňom ochrany a dostanete sa sem len v sprievode zamestnanca Lesov SR. Jedine teda, že by ste boli princ Charles, ktorý je dodnes najslávnejším návštevníkom tohto zaujímavého miesta. Kúsok z pralesa, v ktorom bez problémov narazíte na 400 rokov staré stromy, predsa len vidieť môžete. Jeho okrajom totiž vedie turistický náučný chodník.

Foto: TASR

Prales Stužica

V úplnom kúte našej krajiny, v oblasti, kde sa stretávajú Slovensko, Poľsko a Ukrajina, leží náš najväčší prales. Je ním Stužica či Stužický prales, ktorý sa nachádza v Poloninách, severne od Novej Sedlice. Ide o jedno z najvýznamnejších chránených území Slovenska s najvyšším, 5. stupňom ochrany, ktorého zábery ste mohli vidieť i v dokumentárnom filme Vlčie hory. Jedinečná divočina, kde má hlavné slovo stále príroda, kde lesy patria obrovským zubrom či losom, vlčím svorkám a nekonečným bukovým lesom. Do pralesa, azda najväčšej divočiny Slovenska, sa dostanete jednoducho po turistickom chodníku z Novej Sedlice. Dovedie vás až na Kremenec, trojmedzie, kde sa stretávajú štátne hranice Slovenska a jeho dvoch susedov.

Dobročský prales

Nájdete ho na Horehroní, neďaleko obce Čierny Balog. Dobročský prales ponúka zachovalú ukážku biotopu bukových a jedľovo-bukových kvetnatých lesov, ktorých je na Slovensku síce mnoho, no drvivá väčšina z nich vďaka zásahom človeka už dávno nepredstavuje prirodzený les. Tento kút našej krajiny pritom patrí medzi najstaršie chránené územia Slovenska. Dobročský prales síce dlhodobo slúži na vedecké účely a odborné exkurzie, no kúsok z neho predsa len môžete navštíviť i vy. Jeho okrajom totiž prechádza turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo, smerom na Sedmák.

Foto: TASR

Kyjovský prales

Kyjovský prales sa nachádza na východe Slovenska, v pohorí Vihorlat. Aj preto sa mu občas hovorí i Vihorlatský prales. V súčasnosti je národnou prírodnou rezerváciou, vyhlásenou v roku 1